Bolesti v päte nielen u bežcov

05.01.2024

Čo to vlastne je a prečo ma bolí päta nielen pri behu?


Najčastejšou príčinou je ochorenie nazývané Plantárna fascitída. NEpríjemné bolestivé a ak nepočúvneme svoje telo, aj dlho sa vlečúce.

Plantárna fascitída

je zápal plantárnej fascie, hrubej šľachy, ktorá spája pätovú kosť s prstami na nohách. Podporuje klenbu chodidla a pôsobí podobne ako tetiva luku. Jej predpätie vyrovnáva osový ťah, ktorý vzniká z roztrúsenia dynamických napätí pri chôdzi. Tlmiaca funkcia plantárnej fascie rozdeľuje zaťaženie naprieč celým chodidlom a funguje ako odpruženie, ktoré tlmí nárazy.

Pätová ostroha

je kostný výrastok na výbežku hrboľa pätovej kosti. Ide o osteofyt, teda kostný výrastok, ktorý vzniká ako následok preťaženia tkanív, ktoré sa na tento výbežok upínajú.

Achilova tendinitída

je zápal achilovej šľachy, najsilnejšej šľachy v ľudskom tele. Ide o úpon lýtkového svalstva, ktorý spájajúci trojhlavý lýtkový sval s pätovou kosťou. Šľacha sa upína na pätovú kosť a prenášaním ťahu svalov umožňuje hýbať chodidlami nadol a hore, taktiež sa postaviť na špičky. Achilovka je veľmi málo cievne zásobená, najmä v oblasti 5 cm nad pätovou kosťou, kde najčastejšie praská.

Ako Vám môže aktívne pomáhať v liečbe prístroj COMPEX rady SP? To si pozriete v našom videu ,ktoré vytvorila mladá atlétka a budúca fyzioterapeutka Eliška Klepková