Bežec a zranenie a COMPEX.

16.05.2023

Tendinitída - stav, ktorý trápi mnohých z bežcov. 

Keď som začal spoluprácu s Eliškou Klepkovou - novým ambasádorom STRYD pre SR - práve mala tento stav v akútnej fáze. Neváhal som a poslal som jej na liečbu COMPEX. Ako to dopadlo, píše už ona sama.

Bolesti lýtka.

Koncom marca ma začali trápiť bolesti ľavého lýtka a píšťaly. Najprv som si myslela, že to bude len zápal okostice, taká bežecká klasika, a tak som trošku zvoľnila v tréningu a dúfala, že bolesti odídu. Tie sa však stále zhoršovali až som nakoniec nebola schopná odraziť sa zo zranenej nohy. V nemocnici mali podozrenie na únavovú zlomeninu, kedže som na nohe mala aj modrinu, no RTG ich teóriu vyvrátil a domov som odišla s diagnózou : tendinitída m.tibialis posterior. Hlboký sval zadnej skupiny predkolenia, ktorý pomáha udržovať pozdĺžnu klenbu nohy a vykonáva plantárnu flexiu- stoj na špičke. 

Ako ďalej so zranením žiť.

Od doktora som dostala dôrazný pokyn dodržiavať kľudový režim, pokiaľ sa s tým nechcem trápiť 6 a viac mesiacov. Čo som teda robila, aby som podporila hojenie? Ako prvé som sval každé ráno pomaly ponaťahovala, inač by som ani nedošla do kúpeľne. Aby sa modrina rýchlejšie vstrebala, natierala som si hematóm trikrát denne krémom na to určeným. Pri tendinitídach- zápale šliach ešte stále veľa ľudí verí, že najlepšie je zranenie ľadovať. Chlad však hojenie iba predlžuje, pretože spomaluje protizápalové procesy, ktoré sú dôležitou súčasťou hojenia a naopak podporujú liečbu. Preto som nohu zahrievala suchým teplom. 

Nastupuje do akcie COMPEX.

Najväčšiu úlavu mi však prinieslo uvoľnenie ztuhnutého svalu elektrostimuláciou. Pomohol mi elektrický stimulátor Compex SP 2, konkrétne program pre ztuhnuté svaly. Elektrody som aplikovala na začiatok a úpon svalu a intenzitu nastavila tak, aby spôsobila svalové kontrakcie ale nebola bolestivá. Už po prvom použití som cítila sval menej zatuhnutejší. Po 2-3týždňoch pauzy od behu som sa už nebudila s bolesťami a zaradila dlhšie prechádzky, ktoré sa postupne zmenili na krátké behy. Teraz už postupneme navyšujem objem aj intenzitu tréningov a po každom behu zapínam Compex ako prevenciu.


Eliška