Inverzný sôl je vynikajúca pomôcka aj pre ľudí bez bolestí chrbta. Pôsobí neuveriteľne silným regeneračným pocitom po absolvovaní krátkej kúry.
Inverzný stôl, resp. autotrakčné lehátko je moderná rehabilitačná pomôcka, ktorá pomáha človeku uvoľniť stuhnuté chrbtové svalstvo, medzistavcové platničky, spinálne väzy a zároveňpozitívne pôsobí aj na vnútorné orgány, a to naklonením človeka do inverznej, t.z. obrátenej polohy, čím dochádza k aktívnemu uvoľneniu svalového napätia, natiahnutiu celého skeletu a vrátením poklesnutých orgánov do pôvodnej polohy.
Lehátko je vybavené kvalitným, ergonomicky tvarovaným čalúneným operadlom z odolnej ekokože, na ktorom sa bude každý človek cítiť komfortne a pohodlne. Na opierku je možné pripevniť špeciálny vyhrievací a vibračno-masážny pás, ktorý dopomáha k ešte lepšiemu prekrveniu v spinálnej oblasti, čo zlepšuje terapeutické účinky počas inverznej polohy.
Inverzný stôl je možné použiť pre ľudí s výškou od 155cm až do 198cm a hmotnosťou do 150kg, čo ho predurčuje na využitie nie len doma, ale aj v rôznych fyzioterapeutických centrách či posilňovniach, pre široké spektrum ľudí.
Autotrakčné lehátko vás dokáže plynule pretočiť do troch rôznych fixných inverzných pozícií - 20° / 40° / 60° - kdehlavou smerujete postupne smerom k zemi. V tejto pozícii dochádza k aktívnemu uvoľňovaniu svalového napätia. Takisto je možné ponechať aj voľný náklon bez zafixovania v celom rozsahu, ktoré inverzný stolík umožňuje, a náklon si budete regulovať sami.
Pri pravidelnom používaní dochádza k uvoľneniu zablokovaných chrbtových svalov, ako aj uvoľňovaniu dýchacích ciest. Relaxáciu na inverznom stole odporúčajú aj maséri a lekári zaoberajúci sa rehabilitáciou tela pre jej blahodarné účinky na ľudský organizmus. Nosnosť lavice je 150 kg, je ľahko skladateľná a je tak ideálna aj na domáce použitie.
Iba 5 až 10 minút denne na inverznom stole poskytne nevšednú relaxáciu a úľavu pre vaše telo.
Vplyv inverzného stola na ľudský organizmus
Kostra človeka
V obrátenej polohe na lavici sa svaly rýchlo uvoľňujú a chrbtica sa citeľne predĺži už po niekoľkých minútach. Vzhľadom na to, že pre bolesti chrbta je charakteristické ich opakovanie a vekom dochádza k degenerácii, je to dôvod na pravidelné používanie rehabilitačnej lavice. Obrátenou polohou sa dosahuje predchádzanie vzniku statických porúch chrbtice (skolióza) u mladých jedincov v období rastu, prevencia vzniku bolesti chrbta i liečba porúch statiky chrbtice - chybné držanie tela a liečba skolióz všetkých stupňov.
Krvný obeh
Obrátená poloha na rehabilitačnej lavici spôsobuje to, že žilná krv je okamžite odvádzaná zo žíl nôh a tým sa urýchľuje návrat žilnej krvi do srdca. Urýchlením návratu žilnej krvi dostávajú pľúca väčšie množstvo krvi k okysličeniu. Obrátená poloha spolu s hlbokým dýchaním tak prečisťuje organizmus bez toho, aby zaťažovala srdce, ktoré bije rovnomerne a pokojne. Tepnová krv prichádza v dostatočnej miere a pod ľahkým tlakom do mozgu, zatiaľ čo vo vzpriamenej polohe musí táto krv prekonávať gravitáciu. Obrátená poloha pôsobí preventívne proti žilným zrazeninám, kŕčovým žilám a hemoroidom. Pri sklonoch k týmto problémom prispeje inverzný stôl k ich odstráneniu alebo aspoň zmierneniu.
Brušné orgány
Pri obrátenej polohe na lavici dochádza k uvoľneniu prostaty. Dochádza taktiež k odkrveniu pohlavných orgánov. Brušné orgány, ktoré trpia často poklesom, sa dostávajú znovu do svojej normálnej polohy a nadobúdajú pôvodné formy. Obrátená poloha taktiež pôsobí mimoriadne dobre na zažívacie ústrojenstvo a jeho pripojené žľazy, predovšetkým na pečeň. Zaistenie dobrého prietoku žilnej krvi tráviacim systémom povedie k lepšiemu prívodu krvi a tým pádom ku zlepšeniu zažívacích funkcií.
Pľúca
Obrátená poloha na lavici upravuje radikálnym spôsobom dýchanie. Pôsobí predovšetkým počas výdychu, ktorý je v dýchacom cykle rozhodujúci. Nedostatočný výdych vedie k trvalej stagnácii zbytkového vzduchu, ktorý je v podstate toxický. Inými slovami teda znižuje množstvo vzduchu, ktoré môžeme vdýchnuť. Obrátená poloha uľahčuje hlboký výdych tlakom orgánov na bránicu.
Mozog
Obrátená poloha zachováva, prípadne obnovuje pružnosť kapilár. Dostatočné premytie a otvorenie mozgových vlásočníc odstraňuje väčšinu migrén a ďalších bolestí hlavy. Obrátená poloha prekrvením mozgu podporuje a stimuluje duševné funkcie. Pamäť sa zlepšuje rovnako ako sústredenie, zvyšuje sa odolnosť proti nervovej únave, miznú stavy úzkosti a nervozity.
Estetické účinky
Tým, že obrátená poloha na inverznom stole zlepšuje statiku chrbtice, zaisťuje vzpriamený ľudský postoj a prirodzene pružnú chôdzu. Dostatočným prekrvením tváre tepnovou krvou je pokožka lepšie vyživovaná ako pomocou kozmetických prípravkov. Vďaka obrátenej polohe dochádza k omladzovaniu kože a k jej regenerácii. Dochádza taktiež k dobrému prekrveniu vlasovej pokožky a k podpore rastu vlasov.
Ďalšie účinky na rehabilitačnej lavici sú odstránenie nespavosti a prehĺbenie spánku. Najvhodnejšia doba na aplikáciu obrátenej polohy je večer po celodennej záťaži. Tá je z tela obrátenou polohou doslova sňatá. Pretože následne už nie sme vystavení žiadnej záťaži, pretrváva rozvoľnenie chrbtice a kĺbov až do rána. Tým sú, samozrejme, podporené a prehĺbené všetky ďalšie účinky, ktoré obrátená poloha so sebou prináša.