Všetko čo musíte vedieť o elektro stimulácii v športe a zdraví 

01.02.2020

Prečo používať EMS prístroj COMPEX?

Ste športovec? Amatér,alebo profík? Ste telesne postihnutý s progresom atrofie svalstva? /ochabnutie svalov/ Ste po operácii kolena? Trpíte migrénou? Máte sedavé zamestnanie? Vodič, alebo ITčkár? 

Potom ste na správnom mieste, kde sa dozviete, ako si môžete pomôcť v zlepšení kvality svojho zdravia a života.

O elektrostimulácii a jej využití

Investícia do zdravia sú tie najlepšie vynaložené peniaze. Byť zdravý, znamená, nemať žiadne hranice v živote.

Aktívna regenerácia je polovica úspechu v akomkoľvek športe

Elektrostimulátor je zariadenie, ktoré používa elektrický prúd na terapeutické účely. Existujú dva hlavné spôsoby liečby, ktoré tieto zariadenia poskytujú. Prvým je TENS (Transcutaneous Electric Nerve Stimulation), terapia zameraná na nervový systém, používaná hlavne pri úľave od bolesti. Druhou modalitou je EMS (Electric Muscle Stimulation), stimulácia zameraná na dobrovoľné svalstvo, ktorá sa používa hlavne pri problémoch svalového a kostrového pôvodu a na posilnenie určitých vlastností svalstva.

Pri elektrostimulácii rozoznávame dve základné metódy:
1) stimulácia nervových dráh (TENS) využívaná pri bolestiach chrbtice alebo bolestiach kĺbov ako sú napr. kolenné kĺby, bedrový kĺb či rameno. Pomáha aj proti bolestiam po poranení pohybového aparátu.
2) elektrická stimulácia svalov (EMS) je rozšírená a všeobecne uznávaná metóda, ktorá už dlhé roky nachádza uplatnenie v športovom a rehabilitačnom lekárstve. V oblasti športu a fitnes sa EMS okrem iného používa ako doplnková metóda ku konvenčnému svalovému tréningu na zvýšenie výkonnosti svalových skupín a prispôsobenie telesných proporcií požadovaným estetickým cieľom. Aplikácia EMS je možná dvomi smermi. Na jednej strane môžete vyvolať cielené posilnenie svalstva (aktivačná aplikácia), na strane druhej dosiahnuť aj uvoľňujúci, zotavujúci účinok (relaxačná aplikácia).

Princíp činnosti elektrostimulačných prístrojov je založený na simulácii telu vlastných impulzov, ktoré sa prostredníctvom elektród privádzajú na pokožku, odkiaľ postupujú do nervových resp. svalových vlákien. Elektródy je možné upevniť na rôznych častiach tela, pričom elektrické stimuly sú neškodné a prakticky bezbolestné. Pri určitých aplikáciách pociťujete len jemné mravenčenie alebo vibrovanie. Elektrické impulzy vysielané do tkaniva ovplyvňujú prenos vzruchov v nervových vedeniach ako aj v nervových uzloch a svalových skupinách v oblasti aplikácie.

Pre efektívnu aplikáciu TENS ošetrenia, je dôležité aby elektrický prúd prechádzal bolestivou oblasťou. Najlepšou metódou na aplikáciu elektród pre TENS ošetrenie je "Metóda Prsta". Identifikujte bolestivú oblasť priložením prsta. Elektródy umiestnite tak, aby obklopovali bolestivú oblasť, jednu elektródu nad a jednu pod bolestivú oblasť v prípade,že používate dve elektródy, v tvare štvorca alebo naprieč, ak použijete štyri elektródy.

Elektrostimulátor je možné aplikovať tak často, ako je potrebné. Viaceré štúdie preukázali, že TENS elektrostimulácia aplikovaná dokonca až 10 krát denne nemala negatívne účinky na študované subjekty.
Samozrejme v prípade EMS je potrebné mať na pamäti, že elektrostimulácia bude mať rovnaký účinok na stimulované svaly ako návšteva posilňovne 10 krát denne, vrátane použitia rovnakého množstva iónov a vápnika. Preto aplikácia svalovej stimulácie 10-krát môže mať za následok zvýšenú svalovú horúčku, svalové vyčerpanie a svalovú únavu alebo nadmerné opotrebovanie svalstva (ruptúry vo svalových vláknach).

Elektrostimulácia výrazne zvyšuje kvalitu života u ľudí trpiacich rôznou formou ochrnutia končatín, svalov a celého tela.

Elektrostimulátory (EMS) môžu pomôcť v prípade rôznych muskuloskeletálnych stavov. Pomáhajú znižovať únavu svalov, trénovať oslabené svaly a urýchliť zotavenie z poranení. Sú tiež športovým nástrojom, ktorý môže pomôcť športovcom zlepšiť ich tréningový pokrok, pred začiatkom tréningov alebo súťaží a urýchliť regeneráciu po náročnom tréningu. Stimulátory svalov môžu používať všetci zdraví dospelí jedinci ak dodržiavajú základné pravidilá stimulácie a majú na pamäti osobné ciele. EMS je taktiež určené pre telesne postihnutých, ľudí po mozgovej obrne, porážke, ochrnutie v dôsledku úrazu a ďalšie ochorenia, kde dochádza k atrofii svalov.

Pre efektívnu aplikáciu TENS ošetrenia, je dôležité aby elektrický prúd prechádzal bolestivou oblasťou. Najlepšou metódou na aplikáciu elektród pre TENS ošetrenie je "Metóda Prsta". Identifikujte bolestivú oblasť priložením prsta. Elektródy umiestnite tak, aby obklopovali bolestivú oblasť, jednu elektródu nad a jednu pod bolestivú oblasť v prípade,že používate dve elektródy, v tvare štvorca alebo naprieč, ak použijete štyri elektródy.

Pre dosiahnutie efektívnej EMS stimulácie, elektrický prúd produkovaný zariadením musí komunikovať s motorickým bodom ošetrovaného svalu. Umiestnenie elektródy na motorický bod svalu pred stimuláciou zaisťuje, že je potrebné menšie množstvo prúdu pre vyvolanie svalových zášklbov a zabezpečila sa pohodlnejšia stimulácia. Motorický bod svalov môže byť vyhľadaný pomocou Motor Point Pen, pera na vyhľadanie motorického bodu. Tento sa však najčastejšie nachádza v oblasti, kde je sval najhrubší. Umiestnenie pozitívnej a zápornej elektródy nie je dôležité, pokiaľ prúd prechádza svalom.

Akékoľvek otázky máte, zavolajte mi 0903 283127,alebo napíšte regesport@regesport.eu 

Bezplatné konzultácie pred kúpou a po kúpe. Kedykoľvek ich Vy potrebujete

Peter